< Elections(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
The primary election will be held on 2020 March 03
The list is inspired from https://ballotpedia.org/North_Carolina_House_of_Representatives_elections,_2020#Primary_candidates
District 3
Steve Tyson
Jim Kohr
Eric Queen
Guy Smith
District 5
Howard Hunter III
Keith Rivers
District 6
Robert Hanig
Rob Rollason
District 9
Jake Hochard
Brian Farkas
District 11
Adrian Travers (Libertarian Party)
District 12
Lenton Brown
Virginia Cox-Daugherty
Deonko Brewer
District 14
George Cleveland
Cindy Edwards
District 15
Phillip Shepard
Mark Price
District 19
James Dawkins Jr.
Marcia Morgan
Charles Miller
David Perry
District 20
Justin LaNasa
Ted Davis, Jr.
District 21
Raymond Smith Jr.
Eugene Pearsall
District 22
Martin Denning
Albert Kirby Jr.
District 23
Abbie Lane (Green Party)
District 24
Jean Farmer-Butterfield
John McNeil
District 25
John Check
Steve Matthews
Nicholas Taylor (Libertarian Party)
District 26
Donna McDowell White
Justin Tate
District 27
Michael Wray
Jerry McDaniel
Kelby Hicks
District 30
Gavin Bell (Libertarian Party)
District 31
Sean Haugh (Libertarian Party)
District 33
Rosa Gill
Antoine Marshall
Sammie Brooks (Libertarian Party)
District 34
Michael Munger (Libertarian Party)
District 35
Fred Von Canon
Alma Peters
Michael Nelson (Libertarian Party)
District 36
Kim Coley
Gil Pagan
Bruce Basson (Libertarian Party)
District 37
Erin Pare
Jeff Moore
Anna Powell
Liam Leaver (Libertarian Party)
District 38
Abraham P. Jones
Quanta Edwards
Richard Haygood (Libertarian Party)
District 41
Guy Meilleur (Libertarian Party)
District 43
Elmer Floyd
Kimberly Hardy
Diane Wheatley
Clarence Goins
District 44
Terry Johnson
William Richardson
District 45
Frances Jackson
Keith Byrd
District 49
Cap Hayes (Libertarian Party)
District 52
Bob Temme
Jamie Boles
District 53
Sally Benson
John Fitzpatrick Sr.
Zach Berly (Libertarian Party)
District 56
Joe Parrish
Verla Insko
District 59
Jon Hardister
Allen Chappell
District 60
Frank Ragsdale
Ryan Blankenship
District 64
Dennis Riddell
Peter McClelland
District 66
Joey Davis
Ben Moss
District 71
Evelyn Terry
Kanika Brown
District 72
Amber Baker
Lashun Huntley
District 75
Elisabeth Motsinger
Gardenia Henley
Donny C. Lambeth
Jacob Baum
District 80
Roger Younts
Sam Watford
Haley Sink
District 82
Aimy Steele
William Pilkington
Kristin Baker
William Hamby Jr.
Parish Moffitt
District 83
Larry G. Pittman
Jay White
District 93
Ray Russell
Turner Doolittle
District 102
Leroy Dean
Jonathan Peebles
Becky Carney
Anthony Forman
District 114
Lyndon Smith (Libertarian Party)
District 117
Josh Remillard
Danae Aicher
Dennis Justice
Timothy Moffitt
District 119
Mike Clampitt
Ron Mau